گردش هوا در گلخانه ضروری است ورق گالوانیزه

گردش هوا در گلخانه ضروری است ورق گالوانیزه همچنین، عواملی نظیر کیفیت و مارک ورق، ضخامت، عرض و طول آن، نوع روش

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

گردش هوا در گلخانه ضروری است ورق گالوانیزه

همچنین، عواملی نظیر کیفیت و مارک ورق، ضخامت، عرض و طول آن، نوع روش تولید، تأمین مواد اولیه و هزینههای حمل و نقل نیز میتوانند بر قیمت ورق گالوانیزه 6 متری شیروانی تأثیرگذار باشند. این موسسه بیشتر در زمینه های فلزات، رنگ ها، پلاستیک ها، منسوجات، پتروشیمی، سازه ها، انرژی، محیط زیست، مواد مصرفی صنایع، ابزار آلات پزشکی و خدمات مرتبط با آن، سامانه های رایانه ای، الکترونیک و … دلیل اصلی بروز این مشکل، واکنش پذیر بودن فلز روی و تمایل شدید آن برای جذب اکسیژن محیط است. عمر مفید ورق گالوانیزه به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به شرایط محیط نگهداری اشاره کرد. این اکسید روی مجدد با دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات روی را تشکیل می دهد. پس از خارج شدن قطعه از وان، روی باقی مانده در سطح فلز با اکسیژن هوا وارد واکنش شده و اکسید روی تشکیل می شود. همین نکته موجب شده است تا قرارگیری این فلز در مجاورت رطوبت، باعث انجام واکنش شده و اکسید شود. موسسه غیر انتفاعی ASTM (انجمن آمریکایی آزمون و مواد) در سال 1898 تاسیس شده و 132 کمیته تخصصی تدوین استاندارد را به کار گرفته است تا استانداردهایی در زمینه روش آزمون، تعیین مشخصات، آموزش ها، راهنماها و طبقه بندی و واژه شناسی تدوین کند.

 This h as been c re᠎at ed by G SA᠎ Conte nt Generator Demov᠎er sion.

ورق گالوانیزه سقفی به فولادی گفته میشود که به صورت صفحهای مسطح شکل و به منظور جلوگیری از خوردگی، فرآیند گالوانیزه شدن را طی کرده است. محصولات از برندها و کارخانههای مختلف، ممکن است در کیفیت و ارائه خدمات، متفاوت باشند که این موضوع در تعیین قیمت ورق گالوانیزه، تأثیرگذار است. به طور کلی ظاهر ورق گالوانیزه یا هر نوع محصول فولادی گالوانیزه شده دیگر، با سایر محصولات فولادی متمایز است و تشخیص آن ها به راحتی انجام می شود. بدیهی است که این مولفه بر قیمت ورق گالوانیزه نیز تاثیرگذار است و در واقع یکی از مهم ترین نکاتی است که باعث ایجاد اختلاف قیمت میان نمونه های موجود در بازار می شود. این ورقها با آهن یا فولاد پوشش داده شدهاند و برای مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت با روشهایی که به آن اشاره شد پوشش داده میشوند. قیمت ورق رنگی فولاد مبارکه به نسبت قیمت ورق رنگی هفت الماس بالاتر است. بدین منظور بسته به مواد ورق خود ممکن است نیاز به استفاده از اره گرد یا اره دستی داشته باشید. ما در این مقاله به ارائه ی اطلاعاتی درباره انواع ورق گالوانیزه پرداختیم و انواع این ورقها را از نظر شکل، اندازه، نوع، ضخامت و جنس ورق بررسی نمودیم.

اکنون شما میتوانید برای اطلاع از قیمت این محصولات به صفحه ی مربوط این محصول در سایت ما مراجعه کنید و سپس در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید با کارشناسان ما در مجموعه مهدفولاد تماس بگیرید. این ورق در ضخامتهای مختلف از 0.18 تا 6 میلیمتر در بازار موجود است که ضخامت 3 میلیمتر از پرفروشترینهای این محصول به حساب میآید. پلیتی که به این روش تولید میشود، اصطلاحاً ورق گالوانیزه سرد نامیده میشود. باتوجه به ایننکته، معمولا بین 20 تا 30 سال عمر مفید ورق را در نظر می گیرند. در فرایند گالوانیزه سرد نیز از رنگ های حاوی روی برای ایجاد این لایه محافظ استفاده می شود. این استاندارد الگویی برای روش انجام کار در اختیار افراد قرار می دهد که از هزینه های زائد ناشی از نصب و راه اندازی هر فعالیتی، به خصوص خطوط تولیدی، جلوگیری کرده و به کاهش آن ها کمک می کند. ورق گالوانیزه یکی از همین محصولات است که در نتیجه ایجاد یک لایه محافظ روی ورق فولادی یا آهنی به دست می آید. در عوض می توانید از ضخامت سنج های الکترونیکی کمک بگیرید که سریعتر شما را به نتیجه مورد نظر خود می رسانند. از طرف دیگر باید در نظر داشته باشید که تمام این مدت ورق نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد و عمر مفید ورق شامل مدت زمانی است که بهترین کارایی را از خود نشان می دهد. Th᠎is h as been g᠎en​erat​ed by GSA​ Content G en᠎er ator Dem᠎over sion .

کاربرد دیگر این نوع بست را میتوانیم در اتصال انواع شلنگ گاز به لوله ببینیم که با استفاده از بست، شلنگ لوله گاز را محکم کرده تا از نشت گاز به بیرون جلوگیری شود یا خدای نکرده بر اثر ضربه یا جابه جایی یا لغزش شلنگ گاز از لوله گاز خارج نشود و گاز به بیرون نشت نکند که منجر به اتفاقات ناگوار شود. فولاد گالوانیزه از محبوب ترین فولادهای جهان است زیرا از دوام طولانی، استحکام و شکل پذیری به همراه مقاومت در برابر خوردگی نیز برخوردار است. قیمت این ورق در سال اخیر دچار نوسانات زیادی بوده و هر روز دچار تغییر شده و سیر صعودی داشته است. اما بطور کل حدود هزینه ها همانگونه که در بالا آمده است می باشد و اگر در مرحله برآورد حدودی هزینه ها هستید با مطالعه این صفحه به راحتی با حدود قیمت روز کانکس و مشخصات فنی آنها آشنا می شوید. ضخامت ورق شامل ضخامت فلز پایه و ضخامت پوشش روی می شود که به طور معمول بسته به نوع کاربرد، بین 0.2 تا 18 میلیمتر است. یکی از پرکاربردترین فرم ورقها، ورق شادولاین است، که فرمی مستحکم و با پوشش زیاد و مقرون به صرفهترین فرم ورق گالوانیزه است.

عرض این ورق ها غالبا 100 و 125 سانتیمتر است که اگر قصد خرید این محصول در فرمینگهای مختلف را دارید در نظر داشته باشید که به دلیل فرمدهی و عملیات خمکاری عرض آن کمتر میشود. JIS (Japanese Industrial Standard) در واقع استاندارد صنعتی ژاپن است که از سال 1949 به طور رسمی توسط وزارت خانه های صنعتی این کشور و به عنوان ضابطه استانداردسازی صنعتی اعلام شده است. ورقهای گالوانیزه از انواع ورقهای فولادی هستند که با موادی مخصوص از جنس فلز روی، پوشش داده میشوند و مقاومسازی میشوند. با توجه به آنکه ورق های گالوانیزه از مقاطع آهنی و فولادی ساخته می شوند، بنابراین نوسانات قیمت این فلزات در افزایش یا کاهش قیمت ورق های گالوانیزه نیز تاثیرگذار خواهد بود. نحوه شکل گیری کریستال یا همان گل گالوانیزه روی ورق، باعث ایجاد تفاوت میان این سه محصول می شود. این محصول از لحاظ ظاهری به سه دسته کلی تقسیم می شود؛ ورق گالوانیزه بدون گل، ورق گل ریز و ورق گل درشت. این ماده همان لایه محافظ و مستحکمی است که با چسبیدن به سطح فلز، آن را به ورق گالوانیزه تبدیل می کند. رنگی که بر روی ورق گالوانیزه مینشیند یک پوشش پلیمری بوده که به بهبود مقاومت به خوردگی کمک میکند.

Th​is art᠎icle has been c re​ated  by GSA C onte nt Gener᠎ator D emov er​si on᠎.

فرآیند گالوانیزه سازی توسط ورق فولادی که تحت یک فرآیند شیمیایی قرار میگیرد، باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی میشود. ترکیب شیمیایی ورق گالوانیزه تولید شده با با ورق سرد معمولی تفاوت خاصی ندارد اما دارای یک لایه محافظ از جنس روی در سطح خود است. درجه کوتینگ ورق های چینی بین 100 تا 120 است. استاندارد درجه کوتینگ توصیه شده برای ضخامت های مختلف را می توانید در جدول استاندارد مشاهده کنید. به طور کلی شوره های سفید روی ورق گالوانیزه در سه نوع شوره های با وسعت کم، شوره های با وسعت متوسط و شوره های با وسعت زیاد هستند که با رعایت برخی اصول می توان از بروز آن جلوگیری کرد. ورقهای طرح سفال پالرمو به صورت خمهای شطرنجی فرم داده میشوند و بسته به طول گامهای ورق، آهنکشی میشوند که معمولا به اندازه طول دو گام را تیرریزی میکنند. همیشه باید برآمدگی حداقل 70 - 60 میلیمتر را داشته باشید تا آب با تیرچهها تماس پیدا نکند، چرا که این امر میتواند منجر به نفوذ رطوبت شود. معروف است که نقشه ساختمانی عمارت به دست میرزا مهدی خان شقاقی، نخستین استاد معماران ایرانی تعلیم یافته در فرنگ که معماری مدرسه سپهسالار تهران از جمله کارهای او است، طراحی شده است.

برای نمونه از پوششهای شماره ۸۰ میتوان دریافت که در هر مترمربع از ورق گالوانیزه فقط ۸۰ گرم فلز روی موجود است. علی رغم تمام مزایای این محصول، شوره زدن ورق گالوانیزه مشکل مهمی است که به مرور زمان باعث تخریب ورق فولادی شده و نتایج نامطلوبی را می تواند به دنبال داشته باشد. بنابراین ساخت لوله بخاری، کانال کولر، سایبان، گلخانه، قطعات فلزی لوازم خانگی پر کاربرد در آشپزخانه، مخازن آب و مصارف انرژی در کشاورزی، انواع دودکش، لوله ها و اتصالات، تابلو و پنل های برق و ناودان از جمله مواردی است که از ورق گالوانیزه در تولید آن ها استفاده می شود. باتوجه به این که ورق های فولادی غیر گالوانیزه حداکثر 2 الی 11 سال عمر می کنند و مقایسه عمر مفید این ورق ها با محصولات گالوانیزه، می توان به ارزش خرید بالای ورق گالوانیزه پی برد. مورد بررسی قرار می گیرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی این محصول و بررسی عدم خوردگی و زنگزدگی آن بپردازیم. هر چه مقدار فلز روی به کار رفته در فرایند تولید ورق گالوانیزه بیشتر باشد، درجه کوتینگ آن نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، درجه شمش فلز روی (Zn) به کار رفته در این فرایند باید IS 209 یا IS 13229 باشد.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن